Komputerowe Programy Dydaktyczne

  Programy przygotowane przez pracowników Wydziału Fizyki i Informatyki Stosowanej 
 
1. Elektrostatyka (autor: dr Jacek Tarasiuk)

Program pozwala tworzyć różne układy ładunków dodatnich i ujemnych, wyznaczać linie jednakowego potencjału, linie sił pola i sprawdzać siłę działającą na ładunek próbny. Prawy klawisz myszy uruchamia "miernik pola".
Chcąc ściągnąć program kliknij tutaj (85 kB). 

 
2. Pole magnetyczne (autor: dr Jacek Tarasiuk)

Program pozwala tworzyć różne układy ładunków prądów płynących prostopadle do powierzchni ekranu (za lub przed ekran). W programie można wyznaczać linie jednakowego potencjału, linie sił pola oraz "posypywać ekran opiłkami żelaza". Można również badać kierunki ustawiania się igły magnetycznej. Prawy klawisz myszy uruchamia "miernik pola".
Chcąc ściągnąć program kliknij tutaj (82 kB).

 
3. Grawitacja (autor: dr Jacek Tarasiuk)

Program pozwala zdefiniować do dziewięciu obiektów oddziałujących ze sobą grawitacyjnie, a następnie obserwować zachowanie się takich układów. W opcjach programu można zmieniać parametry symulacji, które wpływają m.in. na szybkość obliczeń, ale również na szybkość narastania błędów numerycznych. Dodatkowo można pobawić się poszukiwaniem I i II prędkości kosmicznej.
Chcąc ściągnąć program kliknij tutaj (154 kB).

 
4. Rzuty (autor: dr Jacek Tarasiuk)

Typowa zabawa w rzucanie czym się da (ping-pong, piłka do siatkówki, kula armatnia ...), gdzie się da (na Ziemi, Księżycu, Jowiszu ...) w różnych warunakch (z wiatrem, pod wiatr, podczas wichury...). Do tego mnóstwo mniej lub bardziej pożytecznych wykresów. Lewy klawisz myszy ustala wysokość początkową rzutu. Prawy zmienia prędkość początkową.
Chcąc ściągnąć program kliknij tutaj (78 kB).

 
5. Optyka (autor: dr Jacek Tarasiuk)

Program symuluje podstawowe układy optyczne jedno- lub dwu-soczewkowe, poza tym często się wiesza :-(. Soczewki przesuwa się chwytając je za trójkątne "podstawki".
Chcąc ściągnąć program kliknij tutaj (57 kB).

 
6. Moondown - propagacja pakietu falowego (autor: dr Jacek Tarasiuk)

Program napisany dość dawno, jeszcze pod DOS'a. Nie obsługuje długich nazw. Katalog MOONDOWN musi :-( być założony w głównym katalogu, za to ma obszerną dokumentację :-) ale w formacie WordPerfecta 5.0 :-(.
Chcąc ściągnąć program kliknij tutaj (86 kB).

 
(Wkrótce kolejne programy...)

 
  Inne programy dydaktyczne dostępne w sieci Internet na zasadach demo/shareware 
 
1. Physics by Pictures (autorzy: SC PHYSICON Ltd, Rosja)

Program zawiera animacje z działów fizyki: mechanika, fizyka molekularna, elektryczność, optyka i fizyka atomowa. Wersja demonstracyjna zawiera po dwie animacje z każdego działu. Program pracuje w oknie DOS.
Chcąc ściągnąć program w wersji demo kliknij tutaj (500 kB).

 
2. Open Physics (autorzy: SC PHYSICON Ltd, Rosja)

Program  zawiera  animacje z mechaniki, termodynamiki, fizyki molekularnej, magnetyzmu, optyki i fizyki współczesnej. Wersja shareware zawiera po dwie animacje z każdego działu. Program pracuje jako aplikacja Windows.
Chcąc ściągnąć program w wersji shareware kliknij tutaj (1500 kB).

Stronę przygotował Piotr Gronek na podstawie materiałów dostarczonych przez Zakład Dydaktyki Fizyki.
(11 grudnia 1998 r.)

Return Home